info@saharating.com +90 212 291 97 91 / for English click here...

Kurumsal Yönetim Derecelendirme

SAHA, Türkiye’nin Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirilmiş ilk yerel derecelendirme kuruluşudur. Türkiye'de derecelendirilen BIST Kurumsal Yönetim Endeksi’ne (XKURY) girmeyi hak etmiş BIST'e kote firmalarla birlikte halka açık olmayan BIST dışı firmaların yaklaşık üçte ikisi SAHA tarafından derecelendirilmiştir. Piyasa lideri olarak SAHA’nın derecelendirme metodolojisi ve müşterileriyle çalışma tarzı sektör için bir standart teşkil etmektedir.

Kredi Derecelendirme

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından "Kredi Derecelendirme" faaliyetinde bulunmak etmek üzere yetkilendirilen ilk yerel kuruluşlardan biri olan SAHA Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri A.Ş., 2007 yılından bu yana bu faaliyetini sürdürmektedir. Tamamı SPK lisanslarına sahip yönetici kadrosu ve uzmanlarıyla günümüzde başta tahvil ihracı gerçekleştirenler olmak üzere halka arz süreçlerini yöneten kurumlarımızın uygun koşul ve maliyetlerle finansman kaynaklarına ulaşmasına yardımcı olmaktadır.

BES ve Yatırım Fonu Derecelendirme

SAHA Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri A.Ş. 2015 yılında Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) tarafından kollektif yatırım kuruluşlarını notlandırma ve sıralama faaliyetlerinde bulunacak kuruluşlar listesine alınmıştır. Bireysel Emeklilik ve Yatırım Fonlarını derecelendiren SAHA, yatırımcıların sayıları her geçen gün artan fonlar arasında objektif ve bilimsel bir şekilde karşılaştırma yapabilmelerini kolaylaştırmakta, yatırımcıların karar süreçlerine ışık tutmaktadır.

Portföy Yönetim Şirketleri Due Diligence

Varlık yöneticileri, yatırım danışmanları ve özel bankacılık birimleri artık sadece kendi kurumlarının yönettiği ve/veya ihraç ettiği değil, aynı zamanda başka kurumların da yatırım enstrümanlarını müşterilerine sunma eğilimindedir. İşte SAHA yatırım fonları gibi enstrümanlardan oluşan bu tür ürünleri yöneten Portföy Yönetim Şirketleri'ni yatırım danışmanları ve özel bankacılık birimleri için inceleyip bir rapora bağlayarak şirket seçimi kararlarına yardımcı olmaktadır.

Saha Bülten

Saha Bülten

SAHA Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri A.Ş., sektördeki son gelişmeleri, bizden ve sektörden haberleri, araştırma raporlarını, son çıkan kitapları, seminer/eğitim, vs. gibi etkinlikleri ve ilgili çeşitli konuları içeren periyodik bir bülten yayınlamaktadır. Bültene üye olmak için yukarıda e-posta adresinizi bırakınız. Son bülteni indirmek için tıklayınız.

SAHA RATING, DÜNYA KURUMSAL YÖNETİM ENDEKSİ’Nİ GÜNCELLEDİ 12.07.2023 Saha Rating, Dünya Kurumsal Yönetim Endeksi (DKYE) güncelleme çalışmasını tamamladı. Saha’nın...
BIST Kurumsal Yönetim Endeksi (XKURY), Kurumsal Yönetim İlkeleri’ni uygulayan şirketlerin dahil edildiği endekstir. BIST Kurumsal Yönetim Endeksi’nin amacı, payları...
Kurumsal Yönetim, Kredi Derecelendirme, BES ve Yatırım Fonları Derecelendirme ve benzeri konularda araştırma ve yazılar burada… Makroekonomik Görünüm (Ekim...