info@saharating.com +90 212 291 97 91 / for English click here...

Bülten – Nisan 2020

2020 Ağustos Bülteni

McKinsey Corona Virüsü Dönemi Kriz Yönetimi Modeli

McKinsey & Company, koronavirüs döneminde şirketlerin daha dirençli olmasına yönelik bir kriz yönetim modeli oluşturdu. Uluslararası çapta iş birliği yaptığı şirketlerin katkıları ile hazırlanan bu yöntem, 5 farklı ekibin entegrasyonu ile strese dayanıklı bir yönetim merkezi inşa edilmesine dayanıyor. Bu yapıda C-seviye liderler koordinasyonu sağlarken, uzmanlar ve yöneticiler de yaratıcı ve pragmatik çözümler geliştirmek ve uygulamak için otonom bir alana sahip oluyor. Böylece şirkete özel tasarlanmış çözümler hızlı, esnek ve çevik bir şekilde hayata geçirilebiliyor.

Yönetim danışmanlığı firması McKinsey & Company, insani boyutta trajik sonuçlar doğuran COVID-19 salgınının küresel ekonomiye etkilerini yönetmek ve şirketlerin başarılı bir kriz yönetimi ile direncini artırmak üzere yenilikçi bir model tasarladı. Bu modelde farklı sorumluluk ve işlevleri olan 5 ayrı görev ekibi tahsis ediliyor:

  • Yönetim Entegrasyonu
  • İş Gücünün Korunması
  • Tedarik Zincirinde Dengenin Sağlanması
  • Müşteri İlişkileri Yönetimi
  • Finansal Sağlamlık

Ayrıntılar için: https://www.mckinsey.com/business-functions/risk/our-insights/covid-19-implications-for-business


Corona Virüs Günlerinde Kurumsal Yönetim

Hepimiz bir zamanda bir Marquez okuduk. Okurken hiçbirimiz 2020’nin nelere gebe olduğunu görmedik. Şimdi Corona Virüs zamanı ve hepimiz adapte olmaya çalışıyoruz.

Şimdi şirketler yönetim kurullarını toplamakta, genel kurul toplantıları yapmakta, yatırımcılar ve müşterilerle iletişimi korumakta ve günlük işlerini yürütmekte yeni yöntemler bulmak ve hayli yaratıcı olmak zorundalar. Öte yandan, pandeminin yarattığı koşullar hepimizin benimsediği o menfaat sahipleri bazlı kurumsal yönetim modelini de tehdit ediyor.

Aşağıdaki bağlantıda Bloomberg Law Analysis’ten Peter Rasmussen’in ayrıntılı bir analizini bulacaksınız:

https://news.bloomberglaw.com/bloomberg-law-analysis/analysis-corporate-governance-in-the-time-of-coronavirus


Kara Kuğuya Hazırlık

Hazırlıksız yakalandıkları için şirket yönetimlerini suçlamak kolay ama pandemilere, resesyonlara, bilinmeyenlere, düşünülemez, akla bile gelemez olana nasıl hazırlıklı olunabilir ki? “Geleceği belliydi, bunu plânlamış olmalılardı” demek kolay ama bilinmezlik, öngörülemezlik, hazırlıksız yakalanmak “kara kuğu”ların doğasında var. Yönetim kurulu, tuvalet kâğıdı kıtlığını öngörebilir miydi? Yanıt belki hayır ama yönetim kurullarının görevi eski ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’in sözcükleriyle “bilinen bilinmeyenler” ile “bilinmeyen bilinmeyenler”e karşı hazırlık olmak değil mi? Onlar bunun için orada değiller mi?

Forbes’un kıdemli yazarı Michael Peregine’den ilginç bir makale:

https://www.forbes.com/sites/michaelperegrine/2020/03/25/pandemics-preparedness-and-corporate-governance-boards-should-anticipate-the-blame-game/#54e7824f6e09


Corona Zamanında Kısa Vadede Yangını Sönürmek mi, Uzun Vadeli Değerler mi?

Covid-19 krizi her türlü şirket ve kurumun yönetim kurulları için ciddi tehditler oluşturuyor. Gelişmelerin sürati bazı yönetim kurullarını çaresiz kılabilir. Yönetim kurullarının bu koşullardaki normal refleksinin kısa vadede yangını söndürmek olmasında bir sakınca yok ama aynı zamanda şirketin uzun vadeli amaç ve değerleri üzerindeki perspektiflerini de koruyup geliştirmeleri gerek.

Institute of Directors’ün (IoD) Kurumsal Yönetim Başkanı Roger Barker’ın kaleme aldığı hayli aydınlatıcı bir yazı aşağıdaki bağlantıda:

https://www.iod.com/news/news/articles/The-corporate-governance-of-coronavirus—what-boards-should-consider